glowa
   
menunewsszkolaklasafotoksiazkapobierzlinkikontakt
menu
ankieta

menu

foto

baner
.:Historia komputerów:. .:Urządzenia wejścia:.
.:Urządzenia wyjścia:. .:Systemy operacyjne:.


        Komputer - maszyna elektroniczna (urządzenie) służąca do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr, albo sygnału ciągłego.Ważniejsze daty w historii komputera:
        - 1939-42
        - 1943
        - 1943-46
        - 1946-52
        - 1951
        - Lata 50 / 60
        - Lata sześćdziesiąte
        - Lata siedemdziesiąte
        - 1976
        - 1981
        - 1984
        - 1995
        - Koniec lat dziewięćdziesiątych
        - 2002

1939-42
Atanasoff-Berry Computer J. V. Atanasoff i C. Berry z USA zbudowali prototyp komputera.
Atanasoff-Berry Computer, ABC, skonstruowana w 1939 roku przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry'ego kosztem 650 USD maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, uważana za pierwszy działający prototyp specjalizowanego komputera - z uwagi na zastosowanie przez konstruktorów lamp elektronowych.

1943
Colossus Colossus - pierwszy komputer zbudowany w W. Brytanii z 1.500 lamp. Przeznaczony do zastosowań wojskowych - rozpracowanie sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza. Projektem kierowali Max H. Newman i T.H. Flowers.

1943-46
ENIAC ENIAC - Skonstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego. Pierwszy elektroniczny komputer, pamięta 20 liczb. Zbudowany jest z 500.000 elementów i waży 30 ton. Nie miał pamięci operacyjnej. Początkowo programowany przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart perforowanych. Był używany głównie do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych, badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywany także do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń. Używany do 1955.
1946-52
EDVAC EDVAC - Maszyna zbudowana według pomysłu von Neumanna w kwietniu 1952 w Moore School of Engineering przy Uniwersytecie Pensylwanii na potrzeby armii USA. Zainstalowana w Ballistic Research Laboratories w Aberdeen (stan Maryland) w roku 1949 kosztem ok. 500 000 dolarów (przy budżecie pięciokrotnie mniejszym). Zajmowała ponad 111 metrów kwadratowych powierzchni, zawierała ok. 6000 lamp i 12000 diod. Częstotliwość zegara 996,75 KHz. Pamięć operacyjna ultradźwiękowa z rtęciową rurą opóźniającą na 1000 słów (to rozwiązanie zastosowano później w polskiej maszynie XYZ); wejście/wyjście z zastosowaniem taśmy perforowanej i kart dziurkowanych systemu IBM; do kontroli sterowania używano zwykłego oscyloskopu; w roku 1953 dodano do maszyny pamięć zewnętrzną w postaci bębna magnetycznego. Zapotrzebowanie na moc 56 kilowatów. Maszyna osiągnęła użyteczność obliczeniową już w roku 1951, pracowała do grudnia roku 1962. Zarówno program jak i dane są po raz pierwszy przechowywane w pamięci komputera.

1951
UNIVAC UNIVAC - pierwszy na świecie komputer oferowany do sprzedaży. Może on przetwarzać zarówno dane liczbowe jak i tekstowe.Lata 50 / 60
Masowa produkcja komputerów IBM - powstaje standard oprogramowania.

Lata sześćdziesiąte
Powszechne stosowanie komputerów w wojsku, wielkich firmach, bankach, administracji państwowej i badaniach naukowych.

Lata siedemdziesiąte
Minikomputery (wielkości małej szafy) wykorzystują układy scalone. W Polsce - J. Karpiński buduje nowatorski minikomputer K-202.

1976
Apple I Apple I. Jeden z pierwszych komputerów osobistych, pierwszy w "klasycznej" konfiguracji – z klawiaturą umieszczonej w tej samej obudowie co procesor i podłączonej do monitora. Zaprojektowany został przez Steve'a Wozniaka i Steve'a Jobsa założycieli firmy Apple i wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 za $666,66. Początkowo wyprodukowano 200 sztuk. W odróżnieniu od innych ówczesnych komputerów przeznaczonych dla hobbystów, które były sprzedawane w formie "zrób to sam", Apple I był sprzedawany już w pełni złożony – na jego PCB zamontowanych było około 30 różnego typu układów scalonych. Aby jednak uzyskać w pełni funkcjonalny komputer, jego użytkownicy musieli jeszcze dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i monitor. Apple I był pierwszym powszechnie dostępnym komputerem korzystającym z klawiatury i monitora. Rok później Apple II i arkusz kalkulacyjny Visicalc podbijają Amerykę.

1981
IBM PC Mikrokomputer IBM PC. Upowszechnia się standard komputerów osobistych PC (od 1983 - PC XT) i system operacyjny Microsoftu - MS DOS.1984
Macintosh Macintosh. Komputer osobisty firmy Apple będący następcą komputera o nazwie Lisa. Firma chciała stworzyć łatwy w obsłudze komputer, który będzie w stanie obsłużyć każdy użytkownik bez specjalnej wiedzy informatycznej. Posiada graficzny interfejs użytkownika: okienka, ikony, rozwijane menu. Sterowanie odbywa się za pomocą myszki.1995
Microsoft Windows 95 staje się standardem, ugruntowując dominację firmy na rynku systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego. Intel rozpoczyna produkcję mikroprocesorów serii Pentium.

Koniec lat dziewięćdziesiątych
Na rynku pojawiają się palmtopy, mikrokomputery wielkości dłoni.

2002
Tablet PC Tablet PC Początki rezygnacji z modelu ekran i klawiatura, Microsoft rozpoczyna promocje komputerów z oprogramowaniem rozpoznającym pismo odręczne, tablety poza mikrofonem, podobnie jak palmtopy i telefony komórkowe mają również wbudowane kamery.


przygotował: Kamil

bottom
kalendarz


ważne adresy
Projektowanie stron internetowych
Copyright 2007. All rights reserved.Contact: arolek©